Planując nasz kolejny motocyklowy wyjazd, tym razem na Daleki Wschód, usiadłem do weryfikacji narzędzi, części i materiałów, które zwykle ze sobą zabieram. Poniżej przedstawiam ci mój uniwersalny zestaw, sprawdzony podczas naszej obecnej, już 8 miesięcznej podróży i 3 dużych serwisów. Postaram się również w tabeli opisać jakie mają przeznaczenie rzeczy, których zwykle nie ma w narzędziówce motocykla.

Dobrze zapakowany motocykl
Dobrze zapakowany motocykl będzie wzbudzał ciekawość i podziw

Podszedłem do sprawy niezwykle poważnie. A było się nad czym zastanawiać, bo trzeba było wziąć pod uwagę dwie podstawowe kwestie. Jedna to przeglądy okresowe, w jakich krajach mogą wypaść i skąd wziąć do nich części. Oraz druga, awarie jakie mogą nam się przydarzyć po drodze i jakie mogą być ich konsekwencje. Skupię się na Tenere 700.

W głowie kłębiły mi się myśli – to nowy na rynku motocykl, daleko od Europy będzie problem z częściami i serwisem. informacje płynące z grup Facebookowych też nie napawały optymizmem – ten motocykl muszę naprawdę dobrze zabezpieczyć osłonami, bo na pewno przy wywrotce pękną dekle i połamie się chłodnica. Niejeden przecież już tak miał.

No fajnie, ale przecież gdy zamontuję i zabiorę to wszystko co jest podobno potrzebne, to jak to pogodzić z dążeniem do jak najniższej wagi i założonym budżetem? Wszak dużo jeździmy off-road, a tu każdy kilogram ma dla mnie znaczenie.

Turcja. Off-road
Pamukkale, Turcja. Off-road

Na tym etapie starałem się też dowiedzieć jak najwięcej o państwach, przez które pojedziemy. Np. znalazłem bardzo dużo informacji na temat złego paliwa w Iranie – zanieczyszczonego i o niskiej liczbie oktanowej. A przecież moja nowa T700 to już EURO 5, zaawansowana elektronika i minimalna liczba oktanów określona na 95. Pojawiły się natychmiast pytania, montować dodatkowy filtr paliwa czy nie. I jaki? Na wlewie? A co z Octane Booster? Brać czy nie? Takie miałem rozkminy… Po wielu rozmowach i coraz większej dawce sprzecznych informacji porzuciłem ostatecznie czarne myśli. Pozwoliłem dojść do głosu mojemu doświadczeniu, a ono powiedziało mi, że nie zabezpieczę się przed wszystkim, a jak będę miał pecha to… mam czas i głowę na karku.

Ostatecznie zdecydowałem się na następujący zestaw:

Zestaw narzędzi
Zestaw narzędzi i materiałów do motocykla Tenere 700

Narzędzia

Ważne!

Podczas przygotowania motocykla i serwisu nie pozwalam na montowanie przypadkowych śrub z różnymi łbami. Wszystko ma być demontowalne minimalną ilością narzędzi. Ściągnąć osłonę? Tak – jednym kluczem, maksymalnie dwoma.

Ważne!

Podczas przygotowania motocykla i serwisu nie pozwalam na montowanie przypadkowych śrub z różnymi łbami. Wszystko ma być demontowalne minimalną ilością narzędzi. Ściągnąć osłonę? Tak – jednym kluczem, maksymalnie dwoma.

Dzięki temu moja narzędziówka jest skromna. Czasami toczę naprawdę ciężkie, dyplomatyczne boje z mechanikiem, który wkręcił jakąś inną śrubę „bo tamta się zgubiła” i nie ma zamiaru jej poszukać, bo co to za problem, bierze się inny klucz i już. A wiesz, przecież nie możesz podważać autorytetu, bo się nie znasz.

Mój zestaw narzędzi do T7:

Klucz płaski 8/10
Klucz płaski 10/12
Klucz płaski 14/17
Klucz płasko-oczkowy 10Dziesiątka oczkowa musi być 🙂
Klucz płasko-oczkowy 13Śruby z łbem 13 mm pojawiają się w akcesoriach. Czasami będziesz musiał zastąpić oryginalną śrubę 8mm. Japończycy nie używają rozmiaru 13.
Klucz wpustowy „imbus” 19 mmDo ośki przedniego koła. Wystarczy ucięty 4 cm kawałek. Gdy zgubisz możesz użyć śruby 12 mm z łbem 19 i zablokowaną nakrętką.
Klucz płasko-oczkowy 19Do ośki przedniego koła. Coś trzeba założyć na ucięty klucz wpustowy
Klucz do szprychPodczas jazdy off-road luzują się szprychy i polecam je sprawdzać.
Śrubokręt dwustronny płaski/krzyżowy
Klucze wpustowe „imbus” i „torx”Oryginalnie są chyba 2 szt. Do osłon i kanapy. Ja zabieram zawsze dodatkowy, krótki zestaw. Przydaje się zwłaszcza do akcesoriów i do ratowania lokalsów.
Zestaw nasadek 7-14 mmPrzydaje mi się, gdy dojście do śrub jest trudniejsze.
Zestaw bitówCzasami łatwiej jest pracować bitami niż kluczami L
Pokrętka do bitów i nasadekJest mała i wygodna. Z zestawami powyżej szybko się pracuje.
Mały multitool ze szczypcamiNajważniejsze są szczypce, nawet niewielkie. Czasem przydaje się też dłutko do dziur.
Łyżki do opon Aluminiowe z kluczem do kół 27mm (koło tylne)
Pilnik igłowyJest niezastąpiony gdy coś się ułamie, lub trzeba powiększyć otwór.
Niewielkie wiertłoJa zabieram 6 mm. Czasem są wiertarki, ale nie ma nic czym można wiercić.
MiernikUżywam prostego multimetra, do podstawowej lokalizacji usterki instalacji i podzespołów w zupełności wystarczy.
Pompka
NUETECH do systemu TUBLISS
Lekka, składana, szybko pompuje i działa do ponad 8 Bar.
Zestaw narzędzi do motocykla na dalekie trasy

Wyposażenie dodatkowe narzędziówki

Ten zestaw pozwala mi dojechać do warsztatu w prawie każdej sytuacji, a czasem wrócić do domu i nie spieszyć się z wymianą. Tak było w przypadku dużej dziury, ok 3 cm2, która powstała w deklu sprzęgła w górach Bośni.

Duck TapeSłynna wzmacniana siatką taśma klejąca – jak najlepszej jakości. Ja mam małą rolkę.
TrytytkiOpaski kablowe zawsze mam pod ręką. Różne rozmiary i szerokości, przeważnie długie. Zabieram ich 50-60 szt.
Klej w plastelinieChyba najbardziej znany w EU to Poxipol. Jest nieoceniony przy naprawach ułamanych elementów i odbudowach powierzchni. Lepiliście w przedszkolu z plasteliny? No właśnie, to działa!
Mała mataSiatka wzmacniająca do powierzchni klejonych. Wyobraź sobie co się stanie, jak plastelinę wzmocnisz włóknem.
Klej sekundowy w twardym opakowaniuJa zabieram cyjanoakrylowy w plastikowej buteleczce. W aluminiowych tubkach po otwarciu jest do wyrzucenia.
Mały RensoilLub inna wysokotemperaturowa masa uszczelniająca.
Klej do łatek gumowychNiewielki, dosyć łatwo jest dokupić po użyciu.
Łatki w różnych rozmiarach4-10 szt. W Azji są serwisy wulkanizacyjne „na każdym rogu”
Dętka przód 21Zabieram, bo czasem trudno jest kupić dętkę o tej średnicy. Staram się aby koło przednie było bez łatek.
Pas transportowy z metalową klamrąJa biorę mały pas, bo mam jeszcze sznurek. Może przydać się do miliona rzeczy. Od mocowania bagażu i urwanych elementów po podwieszenie motocykla pod drzewem do naprawy koła.
Izolacja elektryczna
BezpiecznikiPo dwie sztuki – 5A, 10A, 15A, 20A, 30A.
Przewód elektrycznyOkoło 2 m. Tyle wystarczy żeby zasilić wszystko z akumulatora.
Spinka do łańcuchaW razie czego zepnę złom i dojadę. Łączenie łańcucha drutem to skrajne druciarstwo.
Gumy „rajdówki”To tak zwana „stara szkoła” pocięte paski tylnej dętki na szerokość ok. 2 cm można łączyć ze sobą i zaplatać o wszystko. Kiedyś oplotłem nimi uszkodzoną oponę i mam do nich sentyment.
Wężyk plastikowy 8 mmOkoło 1 m. Do płynów i po przecięciu jako izolator.
Sznurekma baaaardzo szerokie zastosowanie
Śrubki, nakrętki, podkładkiPo kilka sztuk różnej długości (6, 8 mm)
Podróżna lista materiałów uzupełniających narzędzia do motocykla

Serwisy okresowe

Zdecydowałem się nie wozić stale części i materiałów eksploatacyjnych poza płynem do filtra powietrza. W motocyklach mamy filtry gąbkowe, które mogę „wyprać”. Wyczyścić filtr można ostatecznie w benzynie, zamiast w dedykowanym płynie, ale nie da się skutecznie zastąpić płynu do nasączania. A ten mało kto ma.
Uważnie obserwuję również motocykl, stan klocków, łańcucha i opon. Staram się oszacować ile jeszcze mogą te elementy przejechać i zaplanować kolejny serwis.

W drodze
W drodze…

Jak wiem że nadciąga wymiana to sprawdzam dostępność i planuję gdzie mogę potrzebne rzeczy kupić. Dzięki temu wiozłem filtry oleju i klocki tylko przez Iran.

Ważne!

Jeśli wiesz, że masz przed sobą polecany warsztat to skontaktuj się z nim w pierwszej kolejności. Lokalni mechanicy najlepiej wiedzą skąd zamówić potrzebne części. Pomocna będzie aplikacja iOverlander, tam w miarę rzetelnie są opisane przydatne miejsca.

Ważne!

Jeśli wiesz, że masz przed sobą polecany warsztat to skontaktuj się z nim w pierwszej kolejności. Lokalni mechanicy najlepiej wiedzą skąd zamówić potrzebne części. Pomocna będzie aplikacja iOverlander, tam w miarę rzetelnie są opisane przydatne miejsca.


Opony – nie wozimy ich podobnie jak części. Opony są raczej trudno dostępne do Big Bajków, więc myśl o tym, że trzeba będzie je wysłać. Nasze ostatnio wymienialiśmy przy wyjeździe z Turcji, praktycznie przy samej granicy, bo widzieliśmy że nie przetrzymają kolejnego kraju. Poprosiłem tydzień wcześniej znajomego, aby kupił nam opony w Istambule (tam były dostępne) i wysłał je do najdalszego punktu przewoźnika w Hakkari. Tam je odebraliśmy i pojechaliśmy prosto do warsztatu na wymianę.

Lista części i materiałów eksploatacyjnych do T7

Dlaczego zrobiłem własną listę zamienników?
Kiedy zamieszczam ten wpis w kwietniu 2023 roku Yamaha Tenere 700 jest ciągle motocyklem świeżym na rynku i w niezależnych sklepach najczęściej usłyszysz, że nie mają takich części i że możesz kupić tylko oryginał Yamaha i skierują cię do dealera. Tam prawdopodobnie będziesz czekał aż je sprowadzą z oficjalnej sieci, co czasem trwa ponad dwa tygodnie. Z brakiem zamienników to nie jest prawda, po prostu w wielu systemach doboru części z których korzystają sklepy nie ma obecnie informacji na temat zamienników do tego modelu lub są błędy. Jeszcze trudniej jest za granicami Unii Europejskiej, gdzie ten motocykl nie jest tak popularny.
Dlaczego możesz użyć innych części niż z oryginalnego katalogu modelu? Dlatego, że do budowy pojazdów bardzo często są wykorzystywane podzespoły, które są stosowane w innych modelach, czasem od lat i bywają budowane przez firmy zewnętrzne. Na przykład układy hamulcowe w T700 są firmy Brembo.

Lista zamienników została sporządzona przeze mnie wraz z Nikodemem z serwisu Kolomoto.pl (serdecznie polecam) i jest przeze mnie uaktualniana jeśli zachodzi taka potrzeba. Więc jeśli wiesz, że coś się zmieniło, coś już nie pasuje, albo pojawił się na rynku nowy zamiennik lub fajne rozwiązanie napisz to w komentarzu, a ja dodam ważne informacje. Przyjmuję, że skoro to czytasz to korzystasz z zawartych tu informacji i masz chęć podzielić się swoimi 👍

Numery części eksploatacyjnych Tenere 700:

Filtr olejuOEM: 1WDE34401000
K&N: KN-204
CHAMPION: COF104
HIFLO: HF204
Filtr powietrzaOEM: 1WS144500000
PIPERCROSS (bawełna): MPX222
UNIFILTER (gąbka): 01-632-0870-0
HIFLO: HFA4707
Olej 10w40
2,6 L z filtrem
2,3 L bez filtra
Klocki hamulcowe przódX2 (dwie tarcze)
OEM: BW3F58050000
Brembo: 07BB0483, 07BB04SX, 07BB04SD
TRW: MCB648RSI, MCB648SH
Ferodo: FDB2018ST, FDB2018SG
Klocki hamulcowe tyłOEM: BW3F58060000
Brembo: 07BB0265, 07BB02SD,  07BB02TT
TRW: MCB672RSI, MCB672SH
Ferodo: FDB2005ST, FDB2005SG
Klamka (dźwignia) sprzęgłaOEM: 5EB839120300   
VICMA: 71211
Klamka (dźwignia) hamulca przódOEM: 5VS839220000   
VICMA: 74091
AkumulatorOEM: YUASA YTZ10S
ŚwieceNGK: LMAR8A-9
Płyn hamulcowyDOT 4
Yamaha Tenere 700 numery zamienników
kolomoto.pl / onemoreadv.com

Czy warto wozić dodatkowe paliwo?

butla
W motocyklu są zamontowane dwie takie butle

Jeszcze słowo na temat dodatkowego paliwa, bo to chyba dobre miejsce i moment. Mam do motocykla przytroczone dwie butelki Primus 1,5 litra w mini sakwach Red Mamut. Tak, tylko tyle i nie widzę potrzeby więcej. Te dwie butelki to dodatkowe 50 km zasięgu, czyli średnio już 350 km na jednym tankowaniu.

Z konieczności użyliśmy butelek 3 razy. Raz jak faktycznie nam zabrakło paliwa, bo była zamknięta stacja i musiałem się daleko (30 km) wrócić. Drugi raz przez optymistyczne podejście w mieście podczas zwiedzania – później zatankujemy. Trzeci raz wspomogliśmy paliwem lokalsa w potrzebie. Jak sięgam pamięcią zawsze było paliwo w zasięgu 300 km, choćby w lokalnym sklepie w butelkach PET, nawet jak jechaliśmy w góry lub na pustynię. Zasięg 300 km jest naprawdę duży. Lokalne motocykle i skutery takiego nie mają, a też muszą tankować.

Podzielasz moje spojrzenie na temat, a może masz inne? Napisz o tym. Najlepiej w komentarzu pod postem, bo będzie łatwo zebrać wszystko razem. Jestem zdania, że warto rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami.

PS.
No i okazało się, że w Iranie jest bardzo dobre paliwo, wręcz rewelacyjne i do tego bardzo tanie – ok 0,07 USD za litr. Problem z czystością paliwa jest natomiast w Pakistańskim Beludżystanie ze względu na przemyt w plastikowych baniakach.

Have a Nice Ride,
Jacek

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *